Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Topografia

Wyszczególniono tu tylko niektóre budowle, a mianowicie te, które wzbudziły największy podziw i najczęściej były naśladowane. Wymienimy jeszcze inne według podziału na prowincje, ale oczywiście – bardziej jeszcze niż w stosunku do architektury romańskiej – ten podział geograficzny jest jedynie wygodną ramą: istnieją grupy kościołów gotyckich, ale niekoniecznie zamykają się one w granicach jednej prowincji.

Ile-de-France. Pikardia. Szampania. – Wszystkie nasze dotychczasowe przykłady pochodziły z Ile-de-France, Pikardii i z Szampanii. Są tam również inne katedry, wzorowane na jednej z tych, któreśmy omówili. Katedra w Bourges jest młodszą siostrą paryskiej Notre-Dame. Przebudowę jej podjęto ok. r. 1190, mniej więcej w tym samym czasie co w Chartres: kierował nią Henryk de Sully, brat Maurycego de Sully. Prezbiterium ukończono w r. 1218: później prace postępowały wolniej i trwały aż do końca XIII w. Pierwotny plan posiada cechy charakterystyczne dla katedry paryskiej z końca XII w.: nawę główną z podwójnymi nawami bocznymi, brak występującego na zewnątrz transeptu, podwójne obejście bez kaplic promienistych: ale konstrukcja i układ ścian nawy są odmienne – zrezygnowano tu z systemu zmiennych podpór i z empor, zachowując jeszcze sklepienie sześciodzielne. Katedra w Bourges stanowi więc raczej przedłużenie w wiek XIII stylu XII w., podobnie jak dziś na pół zburzony kościół Norbertanów S. Yved w Braine, który oddziałał na szereg innych. Wywodzi się on od katedry w Laon: pominięto tu jednak empory, których nie było już w opactwie benedyktyńskim S. Vincent w Laon. Przeciwnie, katedra w Soissons (prezbiterium ukończone w 1212 r., do którego dodano wkrótce nawę główną tegoż typu, ukończoną w r. 1225) jest już wyraźnie budowlą z XIII w. Mówiliśmy o jej pokrewieństwie z katedrą w Chartres. Podstawową różnicą między tymi budowlami jest to, że w Soissons filary nie są flankowane czterema służkami, a tylko jedną od strony nawy głównej, co nadaje całości niezwykłą lekkość. Mimo że sklepienie katedry w Soissons wznosi się tylko na 30 m, wydaje się ono równie wysokie jak w najwyższych katedrach. Katedrę w Soissons naśladowano w dwóch kościołach, dzisiaj zburzonych: w Longpont (niedaleko Villers-

Cotterets) i w Mont-Notre-Dame (niedaleko Fismes). Kościół S. Nieaise w Reims, dzieło Hugues Libergier, zburzony w czasie rewolucji francuskiej, dorównywał katedrze. Wspomnienie Amiens i jej ażurowego triforium odnajdujemy w katedrze w Châlons-sur-Marne (budowę katedry rozpoczęto ok. r. 1230 na miejscu katedry gotyckiej z XII w.) i w katedrze w Troyes (prezbiterium z lat 1208 – 1304, nawy z XIV w.). Jednak najciekawszym zabytkiem gotyku promienistego w Szampanii, jednym z najwcześniejszych, jest prezbiterium kościoła S. Urbain w Troyes, budowane w latach 1262-1266: architekt J. Langlois sprowadził mury do prostego kamiennego szkieletu, usunął triforium i opuścił okna aż do wysokości trzech metrów nad posadzkę: łuki przyporowe są wiotkie, a wszystkie człony tej konstrukcji niezwykle delikatne i wpasowane w siebie, jak w rzetelnej stolarskiej robocie. Pod względem technicznym architektura gotycka dalej już się nie posunęła.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.