Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

PRERAFAELTCI

Bractwo Prerafaelitów w Anglii (Préraphaélite Brotherhood lub P.R.B.) założyli w r. 1848 William Holman Hunt (1827-1910), Dante-Gabriel Rosetti (1823 – 1882) i John Everett Millais (1829 – 1896): była to reakcja przeciwko wszelkiej wirtuozerii, a szczególnie rafaelowskiej, pod hasłem powrotu do naiwnej obserwacji natury. Jest to równocześnie przejaw realizmu angielskiego i mistycyzm, który kontynuuje ruch nazareński, ale przede wszystkim zastosowanie teorii Johna Ruskina. W wyniku otrzymaliśmy sztukę drobiazgową i moralizatorską, to, co Delacroix nazywa „szkołą oschłą“, w której zainteresowania czysto malarskie zajmują niewiele miejsca.

Prekursorem Bractwa Prerafaelitów był Ford Madox Brown (1821 – 1893), uczeń Belga Wappersa, który w czasie pobytu w Rzymie zetknął siej z nazareńczykami niemieckimi. W r. 1845 zastępując samego Corne- liusa brał udział w konkursie na dekorację wielkiej sali parlamentu. W późniejszym okresie pozostawał sam pod wpływem prerafaelitów (Chrystus umywający nogi św. Piotrowi, Londyn, Nat. Gal., i freski w ratuszu w Manchesterze).

Wraz z Holmanem Huntem był on nauczycielem Rosettiego. Artyście temu, Włochowi z pochodzenia, poecie żyjącemu jak bohater romantyczny, brak było zawsze solidnych podstaw warsztatowych. Jego pierwsze obrazy (Zwiastowanie, 1850, Londyn, Tatę Gal.) w pełni ukazują założenia bractwa. Później, pod natrętnym urokiem obrazu kobiety o subtelnym zmysłowym czarze, którą często brano za typ idealnej czystości, stworzył wielką ilość złożonych alegorii pod wpływem poematów Dantego (Sen Dantego, 1871, Liverpool, Walker Gal., Beata Beatrix, 1884, Londyn, Tatę Gal.). Jest to malarstwo oschłe, któremu brak kolorystycznego ożywienia, jednak o sugestywnej i oryginalnej wizji. Lepsze są jego akwarele. Wpływ tego artysty był duży.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.