Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Postać Dawida w sztuce renesansu

Postać Dawida była jednym z ulubionych tematów renesansu, Dawida-młodzieńca, który miał stoczyć walkę z olbrzymim Goliatem. Ale renesans temat ten traktował swoiście: Donatello i Verrocchio pokazali Dawida po zwycięstwie, Michał Anioł – przed walką: w rezultacie wszystkie te rzeźby są statyczne. Bernini natomiast postanowił pokazać swego bohatera w momencie napięcia, kiedy ze skoncentrowanym na przeciwniku wzrokiem, z zaciśniętymi wargami przegina ciało, by ugodzić wroga kamieniem. Jest to typowo barokowe uchwycenie momentu: przed chwilą ciało Dawida wyglądało inaczej, za chwilę – odpręży się (il. 13).

Neptun za pomocą atrybutu swej władzy, trójzębu, poskramia Trytona (personifikację burzliwych fal), jednego z gromady tych psotnych mieszkańców mórz, którzy według mitologii wprowadzili niepokój w królestwie wód. Neptun w literaturze antycznej „miał włosy zwichrzone i pełne muszli, brodę wiecznie wilgotną, a oczy jego palące się złowrogo pod krzaczastymi brwiami budziły przestrach” (Przemiany Owidiusza). Takiego właśnie ukazał Bernini: ściągnięte groźnie brwi i wydęta dolna warga nadają twarzy wyraz gniewny.

Scena, w której bóg piekieł Pluton (grecki Hades) porywa Prozerpinę (grecką Korę lub Persefonę) – córkę Jowisza i Cerery, uderza pewnym patosem, a oparta jest na zasadach kontrastu. Kobieta wyrywa się z objęć potężnego władcy, jej usta wpółotwarte wzywają pomocy, z lewego oka spływają po policzku dwie łzy. Jest to jednak patos teatralny: twarz Prozerpiny mimo krzyku i łez nie wyraża wielkiego przerażenia, odnosi się wrażenie, że mamy raczej przed sobą aktorkę kreującą rolę Prozerpiny niż przerażoną dziewczynę. Kontrastowość polega na tym, że młodemu, gibkiemu ciału dziewczyny przeciwstawia rzeźbiarz dojrzałego mężczyznę o bardzo rozwiniętej muskulaturze, a jego męskość podkreśla jeszcze potężna broda. Ażeby kontrastowość tę jeszcze bardziej uwydatnić, postać Plutona wykuł artysta z innego, nieco ciemniejszego marmuru. U stóp tych postaci siedzi stróż Hadesu, pies Cerber, będący atrybutem Plutona.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.