Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

OKRES ROZWINIĘTEGO I POZNEGO BAROKU W POLSCE CZ. II

Reprezentantem tego ostatniego kierunku był najwybitniejszy architekt tych czasów, Tylman van Gameren (1632-1706). Ten Holender z urodzenia, wykształcony we Włoszech, około 1666 r. przybył do Polski, gdzie już pozostał do końca życia. W 1685 r. otrzymał na sejmie indygenat, czyli szlachectwo z nazwiskiem Gamerski. Jako serwitor królów Michała Kory- buta i Jana III, zajmował się głównie inżynierią wojskową, natomiast dzieła architektoniczne wykonywał na zlecenie poszczególnych magnatów. Wybitnym jego dziełem jest pałac Krasińskich w Warszawie, wzniesiony w latach 1677-1682 dla wojewody Jana Dobrogosta. Wielki ten pałac, którego elewacje przypominają mocno ratusz amsterdamski, odznacza się dużą poprawnością, umiarkowaniem, klasycystycznym chłodem, jakkolwiek Tylman nie zastosował tam nigdzie kolumn, lecz pilastry. Pałac posiada dwie elewacje frontowe, z których jedna (il. 116) na wzór francuski zwrócona została ku ogrodowi (dzisiejszy Ogród Krasińskich). Klasycyzm budowli podkreślają trójkątne frontony wieńczące środkowe ryzality obu fasad (por. il. 51).

Tylman budował lub projektował cały szereg pałaców, które dzisiaj nie istnieją lub z biegiem czasu zmieniły swe kształty: wśród tych rezydencji wymienić można pałac w Lubartowie, pałace Kotowskich i Ossolińskich (zwany później pałacem

Brühla) w Warszawie, pałace w Białymstoku i Puławach, a wzniesiona przezeń dla Lubomirskich Łazienka w Ujazdowie stała się z czasem ośrodkiem pałacu Łazienkowskiego Stanisława Augusta. Budowle te nie zawsze były klasycyzujące – niewątpliwie na żądanie dysponentów architekt ulegał niekiedy formom tradycyjnym, projektując „podług nieba i zwyczaju polskiego”. Do’takich zaliczyć można pałac Gnińskich, zwany też Ordynackim, w Warszawie i pałac w Nieborowie. Ten ostatni, zbudowany w końcu XVII w. dla prymasa Michała Radziejowskiego, usytuowany został wprawdzie na wzór francuski entre cour et jardin (pierwotny ogród projektował również Tylman), ale sama rezydencja – prostokątna, z przelotową sienią i dwiema wieżami alkierzowymi — ma raczej charakter tradycyjny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.