Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Malarstwo Vermeer

W przeciwieństwie do grafiki malarstwo holenderskie mało zajmuje się wedutami: raczej spotykamy się w nim z odcinkami ulic – jak ów malowany przez Ver- meera fragment jego rodzinnego miasta Delft, jakby zastygły w ciszy letniego południa. Natomiast malarzy bardziej interesuje życie ulicy, owe kramy uliczne z owocami i jarzynami czy też wnętrza sklepów, warsztatów i różnego rodzaju lokali publicznych.

Rozmaite to były lokale. Wprawdzie Vermeer maluje scenę z domu publicznego, w którym kilku żołnierzy zaleca się do dziewczyny lekkich obyczajów, ale jest to kompozycja raczej wyjątkowa. Najpopularniejsze lokale to wszelkiego rodzaju karczmy, oberże, zajazdy – one to właśnie stają się przedmiotem zainteresowań takich malarzy, jak Ostade czy Steen.

Adriaen van Ostade (1610-1685) z Haarlemu malował głównie wnętrza karczem, ale jego bohaterami nie są mieszczanie, lecz przybywający do miasta chłopi. Pod tym względem podobny on jest do Brouwera, unika jednakże scen brutalnych. Tonacja jego niewielkich obrazków z reguły jest brunatna, ożywiona plamami czerwieni, a w późniejszej twórczości artysty staje się zielonkawa. Powierzchnia tych malowideł zgodnie z późniejszą modą będzie gładka, połyskliwa.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.