Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Czechy w baroku – dalszy opis

Bardzo skomplikowaną architekturę posiada praski pałac Czerninów, budowany i przebudowywany etapami w XVII i XVIII w. O ile fasada ogrodowa z wysoką rustyką i loggiami jest jakąś niezharmonizowaną kombinacją elementów renesansu, manieryzmu i baroku – to elewacja frontowa (ii. 93) jest już wyraźnym naśladownictwem południowo-wschodniego skrzydła Luwru (por. il. 82). Za to pałac Kinskich (z lat 1755- 1766) w Pradze, o niespokojnej nasyconej detalem architektonicznym fasadzie, jest dziełem wybujałego baroku.

Twórcą projektu tego pałacu był Kilian Ignaz Dientzenhofer (1689-1751), najwybitniejszy i najpłodniejszy z miejscowych architektów praskich. Pochodził on ze znanej rodziny architektów bawarskich, urodził się jednak w Pradze i tam całe życie spędził. Ten uczeń Hildebrandta, o wykształceniu również humanistycznym (filozofia), odbywszy liczne podróże po Włoszech, Francji i Anglii, w rozwoju baroku praskiego odegrał rolę decydującą – można by ją porównać z pozycją Berninie- go w Rzymie. Powiedziano kiedyś, że „dzięki niemu barok czeski osiągnął swój najwyższy stopień i swe własne oblicze”. Po dzień dzisiejszy szczyci się Praga licznymi jego pałacami, willami i kościołami, nie mówiąc o różnych przebudowach, rozbudowach i niezrealizowanych projektach. Twórczość jego, bardzo różnorodna, odznacza się dużą fantazją w kształtowaniu form przestrzennych i pomysłowością w projektowaniu rzutów.

Poza wspomnianym pałacem Kinskich do budowli świeckich Dientzenhofera w Pradze zaliczyć można takie dzieła, jak Villa Amerika (z 1720 r.), pałac Goltzów czy pałac Piccolominich (z ok. 1749 r.). Nie są to może najlepsze dzieła tego architekta, gdyż talent jego wypowiedział się przede wszystkim w architekturze sakralnej – godzi się jednak wspomnieć, że Villa Amerika w sposób przyjemny zaskakuje widza wklęsłą fasadą ryzalitu środkowego, poprzedzoną piękną ażurową bramą, ujętą w dość fantazyjne pylony.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.