Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Budowa zespołu Sorbony

Zespołem urbanistycznym był również paryski uniwersytet – Sorbona – zawdzięczający swą nazwę fundatorowi pierwotnego kolegium (założonego w 1253 r.), Robertowi de Sorbcn. Z inicjatywy kardynała Richelieu w 1627 r. rozpoczęto budowę nowych gmachów uniwersyteckich (dziś nie istniejących), wśród plan kościoła Val-de-Grace w Paryżu których nieco później stanął kościół (w 1635 r.). Całość projektował wspomniany architekt Lemercier.

Jacques Lemercier (lub Le Mercier, 1585-1654), najstarszy z trzech czołowych architektów tego czasu, był ściśle związany z osobą kardynała-ministra i dla niego głównie pracował. Był on uczniem Brosse’a, lecz przez szereg lat pracował w Rzymie, nic więc dziwnego, że w kościele Sorbony odezwały się bardzo silnie wpływy baroku włoskiego, jakkolwiek nieco zmodyfikowane (kopuła dość wysoka, zaostrzona, inspirowana nie tyle przez Vignolę, co przez Michała Anioła).

Jeżeli Richelieu był inicjatorem budowy zespołu Sorbony, to jego następca, kardynał-minister Mazarin nie chciał pozostać w tyle. Ufundował on nad Sekwaną uczelnię dla młodzieży francuskiej, zwaną oficjalnie Kolegium Czterech Narodów (dla młodzieży czterech prowincji przyłączonych do Francji za Ma- zarina), a potocznie Kolegium Mazarina (College Mazarin) – obecnie Instytut Francji (Institut de France) – siedziba kilku akademii.

Zespół ten, składający się z szeregu budowli, wśród których oś stanowi kościół, był projektowany przez architekta Le Vau, lecz w chwili jego śmierci (w 1670 r.) nie był jeszcze ukończony. Kościół, jakkolwiek zbudowany na rzucie elipsy, posiada bardzo wysoką kopułę i portyk oparty na wzorach świątyń greckich, a więc nadający tej budowli barokowej wybitne już piętno klasycyzujące (il. 69). Skrzydła okalające kościół, a przeznaczone na pomieszczenie dla profesorów i studentów, otaczają eliptyczny placyk, wytyczony na wzór placu św. Piotra w Rzymie według koncepcji Berniniego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.