Poszukujesz tłumacza ekspresowego z angielskiego i niemieckiego w Warszawie? Genialne tłumaczenia!

Bernini i jego bogata twórczość

Na zakończenie wypada dodać, jak wielką rolę odegrał Ber- nini jako rzeźbiarz w utrwaleniu typu fontanny barokowej. W okresie tym fontanny, dzięki ich walorom kinetycznym, stały się bardzo modne – w samym Rzymie w dobie baroku powstało ich około trzydziestu. Miały też one znaczenie w założeniach urbanistycznych jako niezbędny element kompozycyjny placów i placyków. Początkowo były to płaskie baseny z architektonicznie skomponowanym wodotryskiem (np. fontanna przy pałacu Orsinich), natomiast Bernini jako element dominujący wprowadził do basenu rzeźbę.

Po ustawieniu kilku małych i z punktu widzenia artystycznego niewiele znaczących fontann, około 1640 r. zbudował Bernini Fontanną z Trytonem (Fontana del Tritone). Jest to grupa złożona z trzech delfinów wyrzygujących wodę, a na ich ogonach wznosi się olbrzymia koncha dźwigająca wielkiego trytona, który, zgodnie z mitami, gra na muszli morskiej. Całość, mimo fantastyki, odznacza się dobrą kompozycją i umiarem.

Przy Piazza Navona rodzina Innocentego X, Pamfilich, miała pałac: zapragnęła więc plac specjalnie przyozdobić. W porozumieniu z papieżem zdecydowano ustawić na środku placu niedawno odkopany obelisk egipski, a obok niego skonstruować wspaniałą fontannę. Opracowanie modelu powierzono Borrominiemu, ale Gianlorenzo dowiedział się o tym i sporządził własny model, który, przedstawiony przez przyjaciół artysty papieżowi, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. W rezultacie wykonanie fontanny powierzono Berniniemu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.